Samtec Inc. MTSW-108-08-T-S-335
Part No.:
MTSW-108-08-T-S-335
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-08-T-S-335 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A