Samtec Inc. MTSW-108-08-T-S-290
Part No.:
MTSW-108-08-T-S-290
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-08-T-S-290 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A