Samtec Inc. MTSW-108-08-T-S-080
Part No.:
MTSW-108-08-T-S-080
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-08-T-S-080 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.080" (2.03mm)
Contact Length - Post:
0.350" (8.89mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A