Samtec Inc. MTSW-108-07-T-S-250
Part No.:
MTSW-108-07-T-S-250
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-07-T-S-250 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A