Samtec Inc. MTSW-108-07-T-S-125
Part No.:
MTSW-108-07-T-S-125
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-07-T-S-125 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.205" (5.21mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A