Samtec Inc. MTSW-108-07-T-S-037
Part No.:
MTSW-108-07-T-S-037
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-07-T-S-037 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.037" (0.94mm)
Contact Length - Post:
0.293" (7.44mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A