Samtec Inc. MTSW-108-06-T-S-190
Part No.:
MTSW-108-06-T-S-190
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-06-T-S-190 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.190" (4.83mm)
Contact Length - Post:
0.010" (0.25mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A