Samtec Inc. MTSW-107-22-T-S-285
Part No.:
MTSW-107-22-T-S-285
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-22-T-S-285 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:
0.245" (6.22mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A