Samtec Inc. MTSW-107-21-T-S-1075
Part No.:
MTSW-107-21-T-S-1075
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-21-T-S-1075 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
1.075" (27.31mm)
Contact Length - Post:
0.255" (6.48mm)
Overall Contact Length:
1.430" (36.32mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A