Samtec Inc. MTSW-107-12-T-S-815
Part No.:
MTSW-107-12-T-S-815
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-12-T-S-815 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.815" (20.70mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A