Samtec Inc. MTSW-107-12-T-S-745
Part No.:
MTSW-107-12-T-S-745
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-12-T-S-745 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.745" (18.92mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A