Samtec Inc. MTSW-107-11-T-S-700
Part No.:
MTSW-107-11-T-S-700
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-11-T-S-700 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.700" (17.78mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A