Samtec Inc. MTSW-107-10-T-S-575
Part No.:
MTSW-107-10-T-S-575
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-10-T-S-575 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.575" (14.61mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A