Samtec Inc. MTSW-107-10-T-S-430
Part No.:
MTSW-107-10-T-S-430
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-10-T-S-430 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.300" (7.62mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A