Samtec Inc. MTSW-107-09-T-S-440
Part No.:
MTSW-107-09-T-S-440
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-09-T-S-440 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A