Samtec Inc. MTSW-107-09-T-S-120
Part No.:
MTSW-107-09-T-S-120
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-09-T-S-120 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.510" (12.95mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A