Samtec Inc. MTSW-107-06-T-S-100
Part No.:
MTSW-107-06-T-S-100
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Shipping
MTSW-107-06-T-S-100 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
7
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A