Samtec Inc. MTSW-106-28-T-S-535
Part No.:
MTSW-106-28-T-S-535
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-28-T-S-535 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.535" (13.59mm)
Contact Length - Post:
0.495" (12.57mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A