Samtec Inc. MTSW-106-24-L-S-260
Part No.:
MTSW-106-24-L-S-260
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-24-L-S-260 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A