Samtec Inc. MTSW-106-24-L-S-170
Part No.:
MTSW-106-24-L-S-170
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-24-L-S-170 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A