Samtec Inc. MTSW-106-22-T-S-415-LL
Part No.:
MTSW-106-22-T-S-415-LL
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-22-T-S-415-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.415" (10.54mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A