Samtec Inc. MTSW-106-21-T-S-300
Part No.:
MTSW-106-21-T-S-300
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-21-T-S-300 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post:
1.030" (26.16mm)
Overall Contact Length:
1.430" (36.32mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A