Samtec Inc. MTSW-106-13-T-S-940
Part No.:
MTSW-106-13-T-S-940
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-13-T-S-940 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.940" (23.88mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A