Samtec Inc. MTSW-106-13-T-S-659
Part No.:
MTSW-106-13-T-S-659
Description:
CONN HDR .100" 6POS
Shipping
MTSW-106-13-T-S-659 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.659" (16.74mm)
Contact Length - Post:
0.471" (11.96mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A