Samtec Inc. MTSW-106-13-T-S-484
Part No.:
MTSW-106-13-T-S-484
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-13-T-S-484 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.484" (12.29mm)
Contact Length - Post:
0.646" (16.40mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A