Samtec Inc. MTSW-106-13-T-S-1130
Part No.:
MTSW-106-13-T-S-1130
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-13-T-S-1130 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
1.130" (28.70mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A