Samtec Inc. MTSW-106-12-T-S-780
Part No.:
MTSW-106-12-T-S-780
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-12-T-S-780 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.780" (19.81mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A