Samtec Inc. MTSW-106-12-T-S-659
Part No.:
MTSW-106-12-T-S-659
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Shipping
MTSW-106-12-T-S-659 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.659" (16.74mm)
Contact Length - Post:
0.271" (6.88mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A