Samtec Inc. MTSW-106-11-T-S-680
Part No.:
MTSW-106-11-T-S-680
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-11-T-S-680 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.680" (17.27mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A