Samtec Inc. MTSW-106-08-L-S-280
Part No.:
MTSW-106-08-L-S-280
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-08-L-S-280 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.280" (7.11mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A