Samtec Inc. MTSW-106-07-L-S-170
Part No.:
MTSW-106-07-L-S-170
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-07-L-S-170 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A