Samtec Inc. MTSW-106-07-L-S-075
Part No.:
MTSW-106-07-L-S-075
Description:
CONN HDR .100" 6POS
Shipping
MTSW-106-07-L-S-075 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Contact Length - Mating:
0.075" (1.90mm)
Contact Length - Post:
0.255" (6.48mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A