Samtec Inc. MTSW-106-07-L-S-024
Part No.:
MTSW-106-07-L-S-024
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-07-L-S-024 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Contact Length - Mating:
0.024" (0.61mm)
Contact Length - Post:
0.306" (7.77mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A