Samtec Inc. MTSW-106-07-F-S-240
Part No.:
MTSW-106-07-F-S-240
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-106-07-F-S-240 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A