Samtec Inc. MTSW-105-27-T-S-1120
Part No.:
MTSW-105-27-T-S-1120
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-27-T-S-1120 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
1.120" (28.45mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
1.330" (33.78mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A