Samtec Inc. MTSW-105-24-L-S-236
Part No.:
MTSW-105-24-L-S-236
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-24-L-S-236 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.144" (3.66mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A