Samtec Inc. MTSW-105-23-G-S-330
Part No.:
MTSW-105-23-G-S-330
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-23-G-S-330 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.015" (0.38mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A