Samtec Inc. MTSW-105-23-G-S-255
Part No.:
MTSW-105-23-G-S-255
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-23-G-S-255 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A