Samtec Inc. MTSW-105-23-G-S-023
Part No.:
MTSW-105-23-G-S-023
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-23-G-S-023 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.023" (0.58mm)
Contact Length - Post:
0.322" (8.18mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A