Samtec Inc. MTSW-105-22-L-S-400
Part No.:
MTSW-105-22-L-S-400
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-22-L-S-400 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A