Samtec Inc. MTSW-105-22-L-S-275
Part No.:
MTSW-105-22-L-S-275
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-22-L-S-275 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post:
0.255" (6.48mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A