Samtec Inc. MTSW-105-22-L-S-022
Part No.:
MTSW-105-22-L-S-022
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-22-L-S-022 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.022" (0.56mm)
Contact Length - Post:
0.508" (12.90mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A