Samtec Inc. MTSW-105-11-L-S-696
Part No.:
MTSW-105-11-L-S-696
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-11-L-S-696 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.696" (17.68mm)
Contact Length - Post:
0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A