Samtec Inc. MTSW-105-11-L-S-690
Part No.:
MTSW-105-11-L-S-690
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-11-L-S-690 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.690" (17.53mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A