Samtec Inc. MTSW-105-10-L-S-545
Part No.:
MTSW-105-10-L-S-545
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-10-L-S-545 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.545" (13.84mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A