Samtec Inc. MTSW-105-07-L-S-225
Part No.:
MTSW-105-07-L-S-225
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-07-L-S-225 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A