Samtec Inc. MTSW-105-07-G-S-236
Part No.:
MTSW-105-07-G-S-236
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-07-G-S-236 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A