Samtec Inc. MTSW-105-07-G-S-215
Part No.:
MTSW-105-07-G-S-215
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-07-G-S-215 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A