Samtec Inc. MTSW-105-07-G-S-180
Part No.:
MTSW-105-07-G-S-180
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-07-G-S-180 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A