Samtec Inc. MTSW-105-05-T-S-070-002
Part No.:
MTSW-105-05-T-S-070-002
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTSW-105-05-T-S-070-002 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Positions Loaded:
4
Contact Length - Mating:
0.070" (1.78mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A